
Practică & Internship 2024 @Ubitech Construcții6 min. de citit
În 2024, studenții de la Universitatea Tehnică de Construcții București, Universitatea Politehnica București și Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca au avut parte de noi oportunități de practică și internship în cadrul companiei Ubitech Construcții, una dintre cele mai digitalizate și automatizate firme de construcții din România, parte a Leviatan Group.
Stagiile de practică și internship au fost concepute astfel încât să le ofere studenților o imagine clară despre ceea ce înseamnă să lucreze în domeniul construcțiilor, fiind structurate în așa fel încât aceștia să poată urmări evoluția și dezvoltarea pe etape a unor proiecte reale. Pentru ca experiența studenților să fie cât mai plăcută și orientată către viitor, specialiștii Ubitech le-au pus la dispoziție echipamente și aplicații software de ultimă generație.
Practică
Lansat la jumătatea lunii iunie, programul de practică derulat la Ubitech le-a oferit încă de la început studenților ocazia de a asimila noi cunoștințe despre proiectele Design & Build. Astfel, viitorii ingineri au învățat proiectare și execuție în sistem BIM, au fost implicați în proiecte reale, au descoperit diferite tehnologii de scanare 3D și au avea parte de o experiență imersivă prin intermediul ochelarilor de Virtual & Mixed Reality.
Extrem de utile în formarea viitorilor ingineri, vizitele pe șantier le-au permis acestora să exploreze în timp real construcția unui pavilion administrativ, context în care specialiștii Ubitech le-au arătat avantajele inovațiilor în creșterea eficienței și a calității în domeniul construcțiilor. Ochelarii HoloLens 2 au deschis noi perspective de învățare pentru studenți, care au putut analiza astfel modelul 3D al pavilionului aflat în proces de execuție. În acest fel, aceștia au înțeles importanța integrării inovațiilor tehnologice, precum și modul în care aceste instrumente digitale facilitează îmbunătățirea preciziei și a eficienței în execuția unor astfel de proiecte.
Stagiul a cuprins, de asemenea, numeroase prezentări captivante pentru studenți și le-a oferit acces la o serie de tehnologii de vârf aflate în dotarea specialiștilor Ubitech, astfel încât viitorii ingineri să se familiarizeze cu echipamente și metode de lucru moderne. În acest sens, aceștia au putut vedea scanere fixe și mobile, drone, georadar, echipamente GNSS și stații totale robotizate, utilizate în colectarea datelor din teren. Totodată, ei au aflat care sunt produsele obținute în urma procesării datelor din teren și cum sunt integrate acestea în softurile Autodesk.
În cadrul Departamentul Decontare, studenții au învățat să extragă cantități din modelele 3D cu ajutorul softului Navisworks și să întocmească atașamente de lucrări, iar prin intermediul platformei BIM 360, aceștia au putut identifica lucrările executate în șantier, pe baza mark-ups și daily logs.
În Departamentul Procurement, viitorii ingineri au aflat cum să citească planurile de rezistență, să identifice mărcile de armătură, să realizeze calcule de cantități pentru rezistență, să analizeze contracte și să utilizeze platforma noastră ERP pentru achiziția materialelor.
În Departamentul Ofertare-Derulare Contracte, studenții au descoperit cum să creeze devize de lucrări, cum să verifice facturi, dar și ce reprezintă garanția de bună execuție și care sunt diferențele dintre mentenanța preventivă și cea corectivă.
Pe parcursul stagiului, studenții au făcut progrese remarcabile și au obținut rezultate foarte bune, care le vor deschide, cu siguranță, noi oportunități de creștere și de învățare.
Părerea studenților care au urmat programul de practică în 2024
Internship
Pentru a le oferi studenților mai multe perspective de integrare pe piața muncii, stagiul de internship a fost următoarea etapă pe care au pregătit-o pentru aceștia specialiștii Ubitech.
În acest program, s-au înscris mai mulți studenți de la Universitatea Tehnică de Construcții București și o studentă de la Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca, ocazie cu care a putut explora procesul de execuție derulat pe unul dintre șantierele Leviatan Group, la Câmpia Turzii. Studenții au dobândit în acest fel experiență valoroasă într-un mediu dinamic și creativ, axat pe dezvoltare continuă și tehnologii de ultimă generație.
Programul de internship a acomodat, totodată, și o studentă a Facultății de Sociologie și Asistență Socială de la Universitatea din București, care a avut oportunitatea de a-și pune în valoare cunoștințele în cadrul Departamentului HR. La finalul stagiului, ea s-a alăturat echipei Leviatan Group, alături de alți doi studenți de la UTCB.

„În perioada programului de internship, m-am familiarizat cu procesul de recrutare, dar și cu analiza dosarelor de personal. Pe parcursul stagiului, am avut parte de susținere din partea mentorului, care mi-a fost alături cu orice. Cu siguranță, acest stagiu m-a ajutat să fac un pas înainte în viitoarea mea carieră”
Elena
Asistent Manager
„Stagiile de practică și internship pe care le-am urmat la Ubitech mi-au oferit oportunitatea de a descoperi procesele de planificare, coordonare și gestionare a proiectelor, interacțiunea dintre echipe și importanța respectării termenelor și standardelor de calitate. Sunt foarte încântat că acum fac parte din Departamentul Decontare, despre care nu știam că există în mod specific în companiile de construcții, dar care m-a ajutat să mă dezvolt considerabil pe plan profesional”
Georgian
Tehnician Constructor
„La ConstructFEST 2024, am descoperit potențialul companiei Ubitech, un mediu axat pe digitalizare și inovație, din care mi-am dorit să fac parte. În iunie 2024, am urmat programul de practică la Ubitech, iar apoi m-am alăturat acestei echipe. Pe parcursul stagiului, am avut ocazia să înțeleg fluxul de lucru într-un birou suport pentru șantier, dar și să utilizez noi softuri, care simplifică și optimizează procesele de lucru. De atunci și până acum, am continuat să mă dezvolt profesional, acumulând experiență și cunoștințe esențiale pentru domeniul construcțiilor”
Adelin
Tehnician ConstructorÎn cadrul Departamentului Decontare, studenții au invațat cum să realizeze calcule detaliate ale cantităților de lucrări executate și să extragă cantități din modelele 3D cu ajutorul Navisworks. De asemenea, în cadrul Departamentului Ofertare-Derulare Contracte, aceștia au întocmit situația lucrărilor și s-au familiarizat cu procesul de ofertare pentru licitații, iar în Departamentul Procurement au plasat comenzi de materiale și au învățat cum să elaboreze contracte în platforma internă.
Studenții care au absolvit stagiul au apreciat, în mod special, softurile avansate cu care au lucrat, mediul de lucru colaborativ și suportul constant pe care l-au primit din partea mentorilor, care i-au ajutat să deprindă noi abilități.
Părerea studenților care au absolvit stagiul de internship în 2024